Technické pojmy

DNR - Redukcia zašumenia obrazu - pri nízkych svetelných podmienkach sa vyskytuje šum v obraze, ktorý je možné znížiť zapnutím funkcie DNR alebo SDNR (Super Digital Noise Reduction) pomocou špeciálneho algoritmu. Výhoda DNR a SDNR okrem lepšieho obrazu je aj v tom, že znižuje ukladanie na disk o 70% pri kompresiách H.264 aMPEG4 a 40% pri kompresii MJPEG.


DWDR je digitálne WDR. Na rozdiel od WDR (prave WDR býva označované ako trueWDR alebo iba WDR) ide len o digitálne spracovanie a tak nemá takú kvalitu ako WDR zabudovane priamo v kamere. Pre inštalácie kde nie je potrebné kvalitne WDR stačí aj DWDR, kde je cena kamery nižšia.


IR - Infračervené svetlo - svetlo na nižších frekvenciách (850 alebo 950nm) ako viditeľné svetlo. Slúži na nočné prisvietenie snímaných priestorov. Pre ľudské oko je prakticky neviditeľné. V prípade IR svetla 850nm je vidieť červené LED diódy pri priamom sledovaní na IR prísvit. Na rozdiel od 850nm sú LED prísvity s 950nm charakterizované menším výkonom a tým aj menším uhľom prísvitu. Na koľko sú 950nm IR LED menej využívané, tak je ich cena vyššia ako cena pre 850nm. Ďalší rozdiel je, že pri priamom pohľade do IR prísvitu 950nm, nie je vidieť ani len červené LED.


Lightcatcher je špeciálna technológia, ktorá umožňuje kamere vidieť vo farbe aj pri veľmi zlých svetelných podmienkach. Je vhodná pre použitie v reštauráciach, hoteloch, recepciách a kanceláriách.


ONVIF – Organizácia založená Sony, Bosch a Axis, ktorá zjednocuje video štandard a prekonáva tak najväčšiu nevýhodu IP kamier a to kompatibilitu. V prípade Onvifu existuje viacero verzií a samozrejme závisí od konkrétneho výrobcu, ktorú verziu použije. Vrámci implementácie je ešte dôležité, ktoré funkcie z kamier sú zaintegrované aj do Onvifu a ktoré bude možné využívať len vrámci originálneho protokolu výrobcu.


OSD – je menu v obraze, kde je možné nastavovať parametre kamery. Menu sa zobrazuje priamo v obraze kamery. Ovládanie menu je buď priamo na kamere cez joystick alebo tlačidlá alebo druhá možnosť na lepších kamerách je cez RS485. Vprípade nastavovania OSD priamo na kamere je potrebný servisný monitor na nastavovanie.


POE – power over ethernet – napájanie po ethernetovom kábli. Vprípade IP kamier sa veľmi často využíva napájanie po dátovom kábli, kde jedným káblom tečú aj TCP/IP dáta azároveň aj napájanie. To je špecifikované medzinárodným štandardom IEEE 802.3af. Tento štandard udáva napätie 48VDC pri príkone 15.4W. Daný príkon je pre otočné kamery už nepostačujúci atak vznikol nový štandard ato IEEE 802.3at, kde je napätie stále 48VDC ale príkon je už 30W. V obidvoch prípadoch sa bavíme o aktívnom POE, čiže kamera (alebo iné POE zariadenie) si vypýta napájanie a dostane ho. V prípade zapojenia ne-POE zariadenia (notebook, počítač) do POE portu sa nič nestane nakoľko switch pustí POE iba v prípade POE zariadenia. Okrem aktívneho POE existuje aj verzia pasívneho POE, kde sa jedná len o využitie neaktívnych žíl na UTP kábli – na 10/100Mbps sieť sa využívajú len 2 zo 4 párov.


Rybie oko (anglicky: fisheye) je typ širokouhlého objektívu, ktorého šošovka má záber s veľmi širokým uhlom. Objektívy tohto typu môžu zobraziť naraz uhol až 180 °. Tento objektív bol pôvodne vyvinutý pre využitie v meteorológii pre štúdium oblak. Rybie oko sa stalo veľmi populárne aj v ďalších oblastiach medzi ne patrí aj CCTV.


Sense up –pomalá uzávierka. Veľakrát je označovaná táto funkcia ako DSS - digital slow shutter. Sense-up sa zvyšuje čas uzávierky, čo spôsobuje viac svetla dopadajúceho na senzor kamery. Nevýhodou tejto funkcie je, že veľký čas uzávierky spôsobuje rozmazanie pohybujúcich sa objektov v tme. Preto je zvyčajne možné nastaviť hodnotu DSS, aby sa dalo pre špecifické prostredie nastaviť hodnota presne podľa požiadaviek.


WDR - Wide dynamic range - kompenzácia protisvetla. Používa sa pri veľkom kontraste snímaného priestoru, kde sú naraz v obraze svetlé aj tmavé plochy. Je viacero spôsobov akým výrobcovia implementujú technológiu WDR do kamier. Najčastejšie ide o špeciálny algoritmus výpočtu, ktorý vychádza z dvoch snímok, pričom jedna snímka je urobená pri rýchlej uzávierke a jedna pri pomalej uzávierke. Následne dochádza ku spracovaní oboch obrazov a vyhodnotení tmavých a svetlých plôch.


ZOOM – priblíženie môže byť buď optické alebo digitálne. V prípade optického zoomu je reálne menená ohnisková vzdialenosť. Ovládanie optického zoomu je v prípade analógových kamier cez RS485 a v prípade IP kamier cez daný komunikačný protokol výrobcu. Optický zoom je možné využiť len v prípade živého obrazu. Digitálny zoom je len digitálne spracovanie obrazu, ktoré je možné využiť ako v živom obraze tak aj v zázname stým, že v prípade využitia digitálneho zoomu je stále nahrávaná celá časť obrazu. Digitálny zoom je možné využiť na IP kamerách. Samozrejme vo veľmi obmedzenej miere je možné použiť digitálny zoom aj pre analógové kamery, ale nakoľko maximálne rozlíšenie analógu je 720x576 riadkov tak digitálny zoom veľmi „skockavie“ obraz.


Do 1MPx – kamery s rozlíšením do jedného megapixelu sú všetky analógové kamery ako aj IP kamery s rozlíšením HD ready (1280x720). Kamery s týmto rozlíšením sa najčastejšie používajú ako prehľadové kamery, kde nie sú potrebné detaily.


HD– je skratka pre High definition rozlíšenie, ktoré je 1280x720 pixelov. Toto rozlíšenie je v pomere strán 16:9. Veľa výrobcov IP kamier umožňuje prepnúť kameru na pomer strán 4:3, kde horizontálne rozlíšenie zostáva rovnaké, ale vertikálne je zväčšené. Napríklad pri Sony HD kamerách je možné namiesto rozlíšenia HD spraviť z kamery 1.3 Mpx kameru.


FULL HD – Momentálne najpoužívanejšie rozlíšenie pri IP kamerách z dôvodu komerčného úspechu Full HD rozlíšenia. Ide o kamery s rozlíšením 1920x1080 pixelov čo predstavuje rozlíšenie 2.1 Mpx. S týmto rozlíšením je už možné kamery umiestniť aj do prostredia, kde je nutné sledovať detaily a zákazník chce využívať digitálny zoom. V prípade zapojenia Full HD kamery do monitora s Full HD rozlíšením a zobrazením na celomonitorové zobrazenie (fullscreen) je obraz zobrazený presne 1:1 bez akýchkoľvek deformácie obrazu.


5MPx a viac – Kamery s 5 a viac megapixelovým rozlíšením sú používané na špeciálne aplikácie kde je nutné sledovať detaily, resp. keď je požadované sledovať veľkú scénu a následne na danej scéne využívať digitálny zoom. Príkladom pre takéto kamery sú rôzne športové štadióny, námestia ako aj výrobné linky, kde je potrebné sledovať detaily vyrobených produktov.


Hybrid záznam –záznamové zariadenia označené ako hybridné sú určené na nahrávanie IP kamier a zároveň aj analógových kamier. Rôzni výrobcovia používajú rôzne spôsoby hybridných videí. Napríklad Aver dáva pri 4 kanálovom hybridnom DVR možnosť nahrávať vždy ľubovoľnú kombináciu 4 kamier analóg / IP. Hybridné systémy od výrobcu Dahua sú riešené iným spôsobom - polovica analóg, polovica IP. 8 kanálové hybridné DVR Dahua má možnosť pripojiť maximálne 4 analógové kamery a 4 IP kamery.


IP záznam – pre rôzne softvéry treba dávať pozor na kompatibilitu medzi jednotlivými softvérmi a kamerami. Zvyčajne každý výrobca má okrem svojich IP kamier aj svoj vlastný softvér. Výhodou býva, že veľakrát výrobcovia pre svoje kamery dávajú bezplatné verzie softvérov s určitými obmedzeniami. Takto napríklad Sony má riešenie pre nahrávanie 9 Sony kamier, Aver pre nahrávanie 32 Aver kamier, CNB pre 32 CNB kamier.


PTZ kamery - (Pan-tilt-zoom) kamery sú neodmysliteľnou súčasťou moderných systémov sledovania. Môžu nasmerovať pozornosť na podozrivé udalosti. Jeden spôsob sledovania s takýmito kamerami je založený na hlavných kamerách, ktoré monitorujú širokú oblasť, ktorá poskytuje informácie, takže PTZ kamera sa môže posúvať a nakloniť na požadovanú pozíciu a pozorovať a / alebo sledovať cieľové pohyby.


IP kamery – IP kamery na rozdiel od analógových kamier majú výhodu v obojsmernej komunikácii na protokole TCP/IP. Vďaka tomu je možné na prenos obrazu IP kamier použiť existujúcu kabeláž. Najväčšou výhodou IP kamier je, že nie sú žiadne limity na maximálne rozlíšenie, ktoré by IP kamera mala. V prípade analógu je daná norma PAL, ktorá ma svoj limit na 0.4Mpx. V prípade IP kamier máme momentálne v ponuke kameru s rozlíšením 29Mpx, čo je najväčšie rozlíšenie na svete v prípade progresívneho skenovania, ale aj táto kamera bude isto v budúcnosti nahradená kamerou s vyšším rozlíšením. IP kamery môžu mať rôzne inteligentné funkcie ako rozpoznávanie EČV, rozpoznávanie tváre, vyhodnocovanie pohybu atď.


Starlight a Full-color Starlight - Kamery vybavené funkciou Starlight dosahujú farebnej citlivosti v rádoch stotín až tisícin luxu. Vďaka tomu sú schopné veľmi spoľahlivo rozpoznať farby aj v podmienkach, pri ktorých bežné kamery prechádzajú do nočného, monochromatického, režimu. V porovnaní s kamerami so štandardným čipom je zachovaná oveľa širší obrazová informácia. Aktuálne rozlišujeme Starlight (hraničná intenzita osvetlenia 0,01 lx pre objektív F1.4) a pokročilejší Full-color Starlight (hraničná intenzita osvetlenia 0,001 lx pre veľmi svetelný objektív F1.0).
V prípade Full-color Starlight má užívateľ k dispozícii farebný obraz nepretržite.


AcuSense - Zariadenia AcuSense rozpoznajú, či bol alarm vyvolané osobou, vozidlom alebo iným predmetom založené na algoritme hlbokého učenia. Vďaka technológii hĺbkového učenia a technológii AcuSense odlišuje ľudí a vozidlá od iných pohybujúcich objektov. Produkty z radu AcuSense sú tou najlepšou voľbou pre prístupný a inteligentný bezpečnostný systém!


Termovízia - Termografické kamery sú navrhnuté pre detekciu zvýšenej teploty ľudí. Merajú teplotu tváre a sú vhodné na rýchle predbežné zistenie osôb so zvýšenou teplotou v kancelárskych budovách, továrňach, letiskách, železničných a autobusových staniciach a iných verejných priestoroch. Hlavné vlastnosti, rýchle meranie - určenie teploty za 1 s, vysoká presnosť merania +-0,5°C bez potreby refrenčného tepelného modulu (+-0,3°C s referenčným modulom), súčasné meranie viacerých osôb naraz, bezkontaktné - bez nutnosti fyzického kontaktu či priblíženia sa k meranej osobe, okamžitý alarm - upozornenie pre operátora zvukovým signálom z kamery, meranie spojené s detekciou tvárí - inteligentné - potlačenie falošných poplachov z iných zdrojov tepla, súčasné zobrazenie a záznam tepelného a svetelného obrazu.